AS BİLİŞİM | Adana Toner Dolumu

Adana Toner ve Kartuş Dolum Merkezi; Kişilerin ve firmaların toner kartuş ihtiyacını karşılamak üzere Adana merkez`de faaliyet göstermektedir.

Toner ve kartuş dolumu son derece büyük bir titizlik isteyen bir iş dalıdır. Bu nedenle Adana Toner ve Kartuş Dolum Merkezi olarak müşterilerimizin ihtiyacını en azami sürede kaliteli olarak yerine getirmeyi amaçlıyoruz.

Toner kartuş, yazıcı ve fotokopi makinelerinde, kâğıt üzerinden yazı ve görüntü almakta kullanılan bir çeşit tozdur.

İlk zamanlarda toner basit bir karbon tozuydu.

Daha sonra baskı kalitesini geliştirmek için polimer ile karıştırılmaya başlandı.

Toner partikülleri, yazıcı içerisinde bulunan fırında 180-200 derece arasında ısıtılarak kâğıt üzerine yapıştırılmaktadır.

Standart bir tonerden sayfanın %5 doluluk oranında 2000 sayfa baskı elde edilebilmektedir.

Toner tozunda ki bir taneciğin boyutu 8 ile 10 micrometre arasında değişmektedir.0536 594 28 82

acil teknik servis 7 gün 24 saat hizmetİlk zamanlarda ki yazıcılarda toner, dışarıdan şişe yardımıyla yazıcı içerisine boşaltılmaktaydı.

Daha sonradan modern makinelerde yazıcılar toner kartus kullanarak baskı işlemini gerçekleştirmeye başladı. Toner tozu çok farklı kimyasallardan oluşan ve birçok çeşiti bulunan bir maddedir.

Çok küçük boyutları olduğu için havada belli bir süre asılı kalır ve zamanla zemine iner. Toner tozunun uzun yıllar solunması ciddi rahatsızlıklar doğurabilir. Toner tozunun göze temas etmesi halinde göz kapakları açık tutularak 10 dakika boyunca gözlerin yıkanması gerekir.

Elbise ya da vücudun herhangi bir yerine toner bulaşması halinde o bölge, soğuk su ile yıkanmalıdır.

Sıcak su ya da ılık su ile yıkanması halinde elbiselerden toneri çıkartmak bir daha mümkün olmayacaktır.

Çünkü toner belli ısıda sıvı ile birleştiğinde eriyerek bulunduğu bölgeye yapışmaktadır.

Birçok anlama gelen "kartuş" kelimesi püskürtmeli yazıcılar söz konusu olduğunda içinde mürekkep barındıran tank-hazne anlamına gelir.

Püskürtmeli yazıcılar kağıda püskürteceği mürekkebi kartuştan temin eder. Mürekkep kartuşları temel olarak mürekkep havuzcuğundan, filtreden ve tahliye deliğinden oluşur.

Bazı kartuşlar mürekkebi tutabilmek için süngere ihtiyaç duyarken bazı kartuşlar süngersiz olarak çalışmaktadır.

Kartuşları birbirinden ayıran bir diğer özellik de yapılarında püskürtme ağzı bulundurup bulundurmadığıdır.

Metal bir plaka olarak görünen püskürtme ağzı kartuşun mürekkep tahliye kısmında bulunur ve kartuşun mürekkep havuzcuğundan alınan mürekkebi yazıcıdan gelen sinyaller doğrultusunda kağıda püskürtür.

Bu sinyaller püskürtme ağzında ani ısı değişimlerine neden olur ve yüzeyde bekleyen mürekkebin minik patlamalarla sıçramasını sağlar. Eğer püskürtme ağzıda yeterli miktarda mürekkep bulunmuyorsa ya da gereğinden fazla ise ve birikme yapıyorsa püskürtme işlemi istenildiği gibi olmaz; dolayısıyla kalite sorunlarına neden olur.

Özetle; yazıcı kartuşları mürekkep püskürtme ağzına tam olarak nüfuz edecek şekilde sadece yeterli miktarda doldurulmalıdır. Püskürtme ağzı kendi üzerinde olmayan kartuşlar sadece mürekkep deposu olarak işlev görür ve baskı kalitesi üzerinde etken değildir.

Püskürtme işlemini yazıcının içindeki hareketli püskürtme kafası yapar. Püskürtme kafası kartuşa tümleşik olmayan bu tür yazıcı modellerinde hareketli püskürtme kafası yedek parça anlamında yüksek maliyetlidir fakat bu durum kartuş maliyetlerini düşürdüğünden bu tip yazıcıların kartuşları daha ekonomik fiyatlara sunulabilmektedir.

Yine de üreticilerin satış politikasının her zaman bu mantıkla uyuşmadığını unutmamak gerekir. Püskürtme kafası kendi üzerinde olan yazıcılar 2 farklı püskürtme teknolojisi kullanırlar; termal püskürtme (HP, Canon, Lexmark, Brother) ve soğuk püskürtme (Epson-Micro Piezzo)...

Termal püskürtme ağızları yüzeydeki mürekkebi ani sıcaklık değişimleriyle ve patlamalarla fırlatırken micro piezzo teknolojisinde mürekkebi ani titreşimlerle fırlatan bir kristal bulunur. Genelde kristalin titreşimiyle kağıda fırlatma tekniği daha güzel sonuçlar verse de termal püskürtme konusunda da zaman içinde iyileştirmeler yapıldığından iki teknik arasında büyük farklar kalmamıştır.

Örneğin; Canon'un bazı 9600dpi çözünürlüklü termal püskürtmeli yazıcıları gayet başarılı çıktılar vermektedir. Günümüzde çoğu kartuş elektronik bir sayaç gibi çalışan çiplere sahiptir.

Bu çiplerin işlevi alınan çıktı tipine ve sayısına göre yazıcıya tahmini mürekkep seviyesini bildirmektir. Böylece kartuşu mürekkepsiz kullanarak püskürtme kafasına zarar verme ihtimali ortadan kaldırılmakta ve yarıda kalan baskı kartuş değişimiyle tamamlanabilmektedir.

Bunlar kartuş çipinin olumlu yönleri olsa da birçok üretici kartuşlardaki çipi aynı zamanda kartuş dolumunu zorlaştırıcı bir faktör olarak da kullanmaktadır.

Bütün üreticiler tükenmiş olarak algılanan kartuşun değiştirilmesini tavsiye ederken yine de bazıları boş kartuşun kullanılmasına basit yöntemlerden sonra izin vermektedir.

Örneğin; HP ya da Canon kartuşların çoğu yazıcı tarafından boş olarak algılansa dahi tekrar tekrar doldurulup kullanılmaktadır.

Bu tekrar dolumlarda yazıcı kartuşu boş olarak algılamaya devam etmektedir. Epson ise kartuş dolumunu engellemek için bu tür bir seçeneği kesinlikle kullanıcılarına sunmamaktadır.

Kartuş dolumunu engellemek ve her yeni yazıcı modelinde ayrı bir zorluk yaratmak en ihtiraslı çabasıdır.

Epson kartuşların orijinal kartuş çipleri bir dönem özel resetleyicilerle tekrar dolu gibi kullanılsa da son dönemde Epson kırılması çok zor bir algoritma geliştirerek bunu yeni 9 noktalı çiplerinde uygulamaya başlamıştır.

Neyse ki bu konuda çözüm olarak kolay dolum kartuşları devreye girmiştir.

Kolay dolum kartuşları kendi kendilerini resetleme yetisine sahip olduğundan Epson yazıcılarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu tip kartuşları www.adanakartustonerdolum.com adresindeki sanal mağazamızdan temin edebilirsiniz. Kartuşlar mürekkep püskürtmeli yazıcılarda genel olarak 2 adet bulunur.

Biri siyah, diğeri renkli olarak tanımlanan 2 adet kartuş olmasına rağmen toplamda 4 ana CMYK rengin elde edilmesinin sebebi renkli kartuşun içerisinde 3 ayrı renk haznesi bulunmasıdır.

2 kartuşlu yazıcı modellerinde renkli kartuşlar içlerinde Cyan(mavi), Magenta(kırmızı) ve Yellow(sarı) rengi barındırırlar.

Bu tür renkli kartuşlarda 3 renk için yanyana 3 püskürtme ağzı bulunur ve tek bir metal plaka üzerindedirler. Birçok yazıcı modelinde ise her renk için ayrı kartuşlar kullanılabilmektedir.

Yani 4 renk için 2 kartuş yerine 4 ayrı kartuş kullanılabilir. Her renk için ayrı üretilen bu tür kartuşların çoğunda püskürtme ağzı bulunmamaktadır.

Daha gelişmiş baskı yapan yazıcılar 6 ila 12 adet kartuşa sahip olabilmektedir.

Fazla kartuş fazla renk seçeneği anlamına geldiğinden çıktılar dijital dosyanın gerçek görüntüsüne daha da yakın olmaktadır.


Adana Yazıcı Tamiri ve Teknik Servisi


TONER DOLUMU
 • SAMSUNG TONER DOLUM
 • HP TONER DOLUM
 • CANON TONER DOLUM
 • XEROX TONER DOLUM
 • BROTHER TONER DOLUM
 • EPSON TONER DOLUM
 • OKİ TONER DOLUM
 • KONİCA MİNOLTA TONER DOLUM
 • LEXMARK TONER DOLUM

KARTUŞ DOLUMU
 • SAMSUNG KARTUŞ DOLUM
 • HP KARTUŞ DOLUM
 • CANON KARTUŞ DOLUM
 • XEROX KARTUŞ DOLUM
 • BROTHER KARTUŞ DOLUM
 • EPSON KARTUŞ DOLUM
 • OKİ KARTUŞ DOLUM
 • K. MİNOLTA KARTUŞ DOLUM
 • LEXMARK KARTUŞ DOLUM

BİTMEYEN KARTUŞ
 • BİTMEYEN KARTUŞLU YAZICILAR
 • BİTMEYEN KARTUŞ SİSTEMLERİ
 • KOLAY DOLAN KARTUŞLAR
 • BİTMEYEN KARTUŞ SERVİSİ
 • BİTMEYEN KARTUŞ TAMİR


0536 594 28 82

acil teknik servis 7 gün 24 saat hizmetAdana Yazıcı Servisi
Adana Yazıcı Servisi Adana Yazıcı Servisi Adana Yazıcı Tamiri Adana Yazıcı Tamiri Adana Toner Dolumu Adana Toner Dolumu Adana Kartuş Dolumu Adana Kartuş Dolumu Yazıcı Servisi Adana Yazıcı Servisi Adana Adana Teknik Servis Adana Teknik Servisa

tarafından Mutluluk ve Sevgi ile tasarlanmıştır.